رایج ترین آلیاژهای پلاک فلزی

آلیاژهای پلاک فلزی

آلیاژ فلزات چیست؟پیش از آن که به آلیاژهای پلاک فلزی بپردازیم، باید کمی در مورد آلیاژها برای شما توضیح دهیم. اگر یک فلز اصلی را با چند عنصر فلزی یا حتی غیر فلزی دیگر مخلوط یا محلول نماییم، در واقع آلیاژی از آن فلز اصلی یا پایه به دست آورده ایم. این کار یک روش بسیار متداول برای بهبود ویژگی های مختلف هر فلز می باشد. مثلا از این طریق استحکام، سختی، شکل پذیری و … یک فلز افزایش می یابد و بهتر نیاز انسان را رفع خواهد ساخت. به طور مثال همین زیورآلات هایی که از جنس طلا هستند و توسط افراد مورد استفاده قرار می گیرند، آلیاژی از طلا می باشند. چرا که خود طلای خالص قابلیت شکل پذیری و تبدیل به گردنبند، دستبند و … را ندارد.

 

همین امر برای سایر فلزات نیز صادق بوده و به همین ترتیب از آن ها آلیاژهایی تهیه می شود که خواصی بهتر از مواد تشکیل دهنده ی خود دارند و هدف مصرف کننده را بهتر تامین می نماید.

آلیاژهای پلاک فلزی کدام آلیاژها هستند؟

پلاک ها در انواع فلزی و غیر فلزی ساخته می شوند. در انواع غیر فلزی آن ها از چوب، پلاستیک یا پلکسی استفاده شده اما با توجه به کاربردهای مختلفی که دارند، از پلاک های فلزی استقبال بیشتری می شود. چرا که استحکام و دوام آن ها در برابر عوامل محیطی بیشتر است و طول عمر بیشتری نیز دارند.

اما همان طور که گفتیم برای ساخت پلاک فلزی از فلزات خالص نمی توان استفاده کرد و نیاز است تا از آلیاژهای فلزات برای این کار بهره بگیریم. اما برای انتخاب آلیاژهای پلاک فلزی باید عوامل مختلفی نیز در نظر گرفته شود. عواملی نظیر مقاومت در برابر عوامل محیطی، طول عمر، دوام و ماندگاری، رنگ پذیری، قیمت و … . بنابراین هر آلیاژی برای این کار مفید نخواهد بود. مثلا نمی توان از آلیاژهای طلا برای این کار استفاده کرد چرا که به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست. یا مثلا نمی توان از آلیاژهای آهنی استفاده کرد چرا که در برابر عوامل محیطی آسیب پذیر است و دچار زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد.

اما رایج ترین آلیاژهایی که در این کار مورد استفاده قرار می گیرد برنج، آلومینیوم و استیل می باشد که در ادامه به توضیح همگی آن ها می پردازیم.

آلیاژ برنج در پلاک های فلزی

برنج خود یک نوع فلز نیست، بلکه در واقع نام آلیاژی از مس و روی می باشد. که با تغییر در میزان این دو فلز در این آلیاژ انواع مختلفی از آن به دست می آید. با توجه به فلزاتی که تشکیل دهنده ی این آلیاژ هستند، قابل تصور است که این مدل از پلاک های فلزی دارای قیمت بالاتری نسبت به دو نوع دیگر می باشد. این فلز در مقابل رطوبت و محیط باز مقاومت داشته اما به دلیل آن که قیمت بالاتری دارد معمولا در ساخت پلاک های فلزی خاص، مورد استفاده قرار می گیرد.

این آلیاژ رنگ خاص و جذابی دارد که استقبال از آن را بالا می برد. از این آلیاژ برای بج سینه نیز استفاده می شود و روش ساخت آن نیز اسیدکاری و خوردگی فلز است. خاصیت رنگ پذیری خوبی داشته و به دلخواه متقاضی قابل رنگ آمیزی خواهد بود، اما با توجه به رنگ زمینه معمولا از رنگ مشکی برای نوشتار آن استفاده می کنند.

آلیاژ آلومینیوم در پلاک فلزی

یکی دیگر از آلیاژهای پلاک فلزی، آلومینیوم می باشد که به خودی خود یکی از فلزات است. اما به دلایلی که در بالا ذکر کردیم، نیاز است تا از آلیاژ آن برای کارهای مختلف استفاده شود. پلاک های این فلز و آلیاژ آن به دلیل خاصیت شکل پذیری بالا، قادر به چاپ برجسته هستند. چاپ افست، آنادایز و سابلیمیشن از جمله انواع چاپ های این پلاک می باشند. این آلیاژ علاوه بر خاصیت شکل پذیری، دارای دوام و طول عمر زیاد، قیمت مناسب، ظاهر زیبا و … نیز است. به همین دلیل است که برای پلاک های منازل از سوی شهرداری ها، همین نوع پلاک های فلزی را انتخاب می کنند.

آلیاژ استیل در پلاک فلزی

دیگر آلیاژی که در ساخت پلاک فلزی مورد استفاده قرار می گیرد، استیل است. استیل نیز مانند برنج یک عنصر فلزی نیست، بلکه نام آلیاژی متشکل از نیکل و کروم می باشد. البته اگر نام فولاد زنگ نزن را نیز شنیدید در واقع منظور همین استیل است. فولاد زنگ نزن همان طور که از نامش پیدا است، نسبت به عوامل محیطی و خوردگی مقاومت دارد و طول عمر بالایی خواهد داشت. به همین دلیل است که از جمله آلیاژهای پلاک فلزی به شمار می آید.

استفاده از پلاک های استیل، به دلیل ظاهر براقی که دارند و زیبایی بصری آن ها، بسیار مورد توجه قرار می گیرد. حکاکی روی این نوع پلاک علاوه بر روش حک لیزری به صورت خوردگی و اسیدکاری نیز صورت می گیرد. رنگ آمیزی این پلاک ها نیز بسیار متنوع می باشد اما به دلیل آن که زمینه ای براق و درخشنده دارند، به طور معمول از رنگ های تیره در آن ها استفاده می کنند.

ارسال نظر

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟