آیا می دانید بج سینه چیست؟

آیا می دانید بج سینه چیست؟

بج سینه معمولا نامی نا آشنا برای اکثر افراد جامعه است. شاید شما هم که هم اکنون مخاطب این مقاله هستید، تا به حال این نام را نشنیده باشید. به همین دلیل قصد داریم در این بخش به معرفی کامل بج های سینه بپردازیم. در واقع بج های سینه وسایلی هستند که شما حتما با آن ها بارها و بارها مواجه شده اید و به لحاظ دیداری با آن ها آشنایی دارید، اما نام آن برایتان کمی ناملموس است. جالب است بدانید که عناوین نشان سینه، گل سینه، مدال سینه، سنجاق کت، سنجاق سینه، بج لباس و … نام هایی هستند که در میان افراد جامعه به طور معمول برای این وسیله به کار برده می شوند. اما نام اصلی و حرفه ای آن «بج سینه» می باشد.

تاریخچه ی استفاده از بج سینه

تاریخچه ی استفاده از بج های سینه به سال های دور باز می گردد. اما قطعا زمانی که هنوز تکنولوژی پیشرفت نکرده و انجام هر کاری به سرعت و دقت امروزی امکان پذیر نبوده، این وسایل، به آسانی تولید نمی شدند. لذا استفاده از آن ها نیز مانند امروزه فراگیر و متداول نبوده است.

در گذشته طبقه ی اشراف زادگان و ثروتمندانی که در کشورهای اروپایی زندگی می کردند، این بج ها را روی لباس خود نصب می نمودند. بنابراین بدیهی است که هدف آن ها از این کار فراتر از معرفی کارمندان و وابستگان یک شرکت یا ارگان بوده است. هدفی که شاید برای شما هم قابل حدس باشد. این افراد به نشانه ی وابستگی به خانواده های سلطنتی این بج ها را به لباس خود متصل می کردند. بج های سینه ای که معمولا از جنس طلا و نقره بوده و قیمت بسیار گرانی داشتند. لذا به نشانه ی ثروت، نزدیکی به خانواده های سلطنتی و زیبایی ظاهری از آن ها استفاده می کردند.

لذا در گذشته استفاده از بج های سینه رواج امروزی را نداشت و تنها برای طبقه ی خاصی از مردم قابل استفاده بود. اما با گذشت زمان، تغییراتی در این وسایل ایجاد شد که استفاده ی عمومی آن ها را تسهیل کرد. با تغییر نظام کشورداری و کنار رفتن القاب و عناوین سرمایه داری و افزایش احترام دولت ها به مردم عادی هر کشور، دیگر نیازی به استفاده از نشانه هایی برای بیان نزدیکی به خانواده ی سلطنتی نبود. علاوه بر آن، وسایل و ادواتی ایجاد شد که ساخت این بج های سینه را آسان تر نمود. البته موضوع دیگری که به افزایش استفاده از این مدال های سینه کمک کرد، تغییر در قیمت آن ها بود که علت اصلی آن نیز استفاده از آلیاژهای فلزی دیگری به جز طلا و نقره بود.

در نتیجه کاهش قیمت این وسایل سبب شد تا امکان استفاده از آن برای مردم عادی و در سراسر جهان ایجاد شود.

ویژگی های عمومی انواع بج سینه

بج ها معمولا حاوی لوگو، آرم و نام شرکت، سازمان، اداره یا ارگان مربوطه هستند.

بج ها قابلیت آن را دارند که در رنگ های متنوع تولید شوند و با رنگ لباس فرم هر شرکت هم خوانی داشته باشند.

هر طرح و شکلی روی بج های سینه قابل اجرا می باشد. اما شکل های دایره، مربع و مثلث از استقبال بیشتری برخوردار هستند.

اندازه های بج های سینه معمولا کوچک و متوسط است چرا که در غیر این صورت، نشان های بزرگ قابل نصب روی لباس نخواهند بود و زیبایی ظاهری و سهولت استفاده را از این وسیله حذف می کنند. در ضمن به لباس ها نیز آسیب می زنند.

بج های سینه را می توان از جنس های مختلفی نظیر فلز، پارچه، چوب، پلاستیک و … تهیه کرد.

بج سینه ی فلزی بیشترین کاربرد را در بین سایر بج ها به خود اختصاص می دهد.

بج های فلزی، از جنس آلیاژهای فلزی نظیر استیل، آلومینیوم، برنج، مس و … هستند. البته در صورت لزوم از آبکاری های طلا و نقره نیز در ساخت آن ها استفاده می شود.

مرسوم ترین روش اتصال این وسایل به لباس افراد، استفاده از سوزن می باشد.

ارسال نظر

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام،
چطور می تونم کمکتون کنم؟